2014 m. balandžio 25 d., penktadienis

greiti ir skanūs pietūs skubantiems


 Reikės:
  • majonezas (pagal poreikį)
  • 500 g faršo
  • 1 pomidoras
  • 300 g fermentinio sūrio
Darbo eiga:

  1. Faršą pasūdykite, sudėkite į aliejumi išteptą formą.
  2. Viršų padenkite majonezo sluoksniu, sudėkite pjaustytą pomidorą.
  3. Viską užbarstykite tarkuotu sūriu ir į įkaitintą orkaitę pusvalandžiui.
Skanaus!


http://www.mama.lt/Uploads/image/recipe_4390/f_greiti-ir-skanus-pietus-tinginiams-4390.jpg

2014 m. balandžio 13 d., sekmadienis

kur dėti, jei per daug?

1. Duona, blynai, skrebučiai ir kiti kepiniai
Prikepėte per daug blynų, naminių vaflių, priskrebinote skrebučių? Turėkite omenyje, kad, juos užšaldžiusi, bet kada galėsite pasimėgauti gardžiais pusryčiais – tereikia išsitraukti ir pašildyti orkaitėje. Ir tai tikrai geresnis pasirinkimas, nei parduotuvėje įsigyti pusgaminių. Neįveikiate duonos kepalėlio? Taip pat dėkite į šaldiklį. Taip tikrai sutaupysite. Be to, duona nepraranda savo skonio savybių ir skani išlieka, net kai atšildote. Kad taptų išvis kaip šviežia, galite ją šiek tiek pakaitinti orkaitėje.

2. Sūris
Kad ir kaip keistai skambėtų, tačiau, užšaldę smulkiai sutarkuotą arba sutrintą brandintą sūrį, po ranka visuomet turėsite nuostabaus pagardo patiekalams. Tereikia jį suberti į šaldymo maišelį, o gaminant pasemti kelis šaukštus, kurie suteiks nepakartojamo skonio sriuboms, kepsniams, salotoms, picai. Taip sėkmingai galite užšaldyti ir varškę ar varškės sūrį, kurie, žinia, greitai genda.

3. Vaisiai ir uogos 
Fotolia nuotr./Užaaldytos spanguolės

Kai šaldote vaisius, supjaustykite juos ir išdėliokite atskirai, pavyzdžiui, ant specialaus popieriaus, ir tik sušalusius suberkite į šaldymo maišelį. Tokiu atveju juos bus daug lengviau paimti ir naudoti norimiems patiekalams. Taip pat uogas ir vaisius (obuolius, persikus, kriaušes, bananus, melionus ir kt.) galima sutrinti  ir gautą masę užšaldyti – bus puikus pagardas košėms, blynams, desertams, įvairiems kepiniams.

4. Ryžiai
Išsivirėte per daug ryžių? Išpilkite juos ant kepimo popieriaus ir užšaldykite. O vėliau suberkite į maišelį. Tereikės pasiimti ir pagardinti norimus patiekalus. Ši idėja puikiai tinka rudiesiems ryžiams, kuriuos paruošti užtrunka laiko. Naudokite sriuboms, troškinimas, garnyrams.

5. Pyragas
Visai nebloga idėja iškeptą pyragą arba pjaustytus jo gabalėlius, pagardintus, tarkime, ledais, užšaldyti šaldiklyje. Užklupus netikėtiems svečiams, visada bus kuo juos pavaišinti. Taigi įdėkite pyragą į orkaitę ir laukite, kol atšils. Kepate sausainius? Užminkykite tešlą, iškočiokite ją, suformuokite sausainėlius ir užšaldykite ant kepimo popieriaus. Beliks juos iškepti atėjus progai. Galima užšaldyti ir iškočiotos tešlos papločius.

6. Makaronai
Kai gaminate naminius makaronus, išvirkite juos (nors galima ir nevirtus) ir supakavusios dėkite į šaldiklį. Vėliau jie puikiai pravers sriuboms ir troškiniams. Tą patį galite daryti ir su pirktais makaronais, jei netikėtai jų išsivirėte daugiau nei norėjote. Makaronus galėsite bet kada išsitraukti iš šaldiklio, berti į sriubą, troškinį arba pakepinti keptuvėje su mėgstamomis daržovės, sūriu ir pan.

7. Pomidorai
Nuostabi mintis gurmanams! Supjaustykite ir džiovinkite pomidorus iki 225 °C įkaitintoje orkaitėje  45 val. pabarstę smulkintais česnakais, šviežiomis žolelėmis, pagardinę alyvuogių aliejaus šlakeliu. Kai atvės, sudėkite į šaldymo maišelius. Juos tikrai turėsite kur panaudoti.

8. Pesto padažas
Geriausia šį padažą pasigaminti patiems. Vėliau supilstykite ir užšaldykite kubeliais. Puikus pasirinkimas norintiesiems visada turėti šviežio pesto padažo. Tokiu pačiu principu galite užšaldyti ir įvairius kitus pagardus, padažus ir pan.

9. Bulvių patiekalai ir ne tik
Pasinaudokite apvaliu šaukštu ir bulvių košės rutuliukus užšaldykite ant kepimo popieriaus. Vėliau galite sudėti į šaldymo maišelį. Taip košę galėsite laikyti šaldytuve kelis mėnesius. Užšaldyti galite ir didžkukulius, žemaitiškus blynus, virtinukus, koldūnus. Tiesiog kai susiruošite juos gaminti, pasigaminkite keletą porcijų juk šiaip ar taip skyrėte jiems laiko. Tada suskirstykite juos porcijomis (tiek, kiek šeimai reikia vienam kartui) ir užšaldykite. Tai tikrai pigesnis ir sveikesnis pasirinkimas nei pirkti šaldytus pusgaminius.

10. Sriubos ir naminiai troškiniai
Likusią šaltą sriubą arba troškinius galite supilti į šaldymo indelius, tik nepripilkite pilnų, kad sriubai būtų vietos stingti. Prireikus iš vakaro sriubą ištraukite, įdėkite į šaldytuvą ir kitą dieną tereikės pašildyti.

11. Sumuštiniai
Kiekvieną rytą skubate į darbą ir nespėjate pavalgyti? Galite užsišaldyti įvairiausių sumuštinių su mėsa, daržovėmis, sūriu, vištiena, kalakutiena... Prieš bėgant darbuotis, liks tik pašauti į orkaitę, ir sotūs pusryčiai paruošti! Jei toleruojate mikrobangų krosnelėje šildytą maistą, tokių sumuštinių galite įsidėti ir į darbą pietums.

12. Supjaustytos daržovės
Skubantiems gaminti ir nenorintiems gaišti laiko puiki mintis pasiruošti įvairių pjaustytų daržovių: svogūnų, aitriosios ir saldžiosios paprikos, morkų, porų ir t. t. Sudėkite viską į šaldymo maišelius ir prireikus gardinkite patiekalus.

13. Citrinų sultys ir žievelė
Išspauskite citrinos sultis ir užšaldykite jas kubeliais, vėliau kubelius sumeskite į šaldymo maišelį. Argi gali būti patogiau naudotis? Be to, ir praktiška. Nepamirškite ir žievelių! Jas sutarkuokite ir sušaldykite bus puikus pagardas padažams, kepiniams ir pan.

14. Žolelės
Sutrintas nuostabiai kvepiančias žoleles ir prieskonius užšaldykite ledo kubeliuose ir vėliau panaudosite sriuboms, troškiniams, mėsai, žuviai, kepsniams...

15. Mėsa ir žuvis
Galite paruoštą mėsą užšaldyti supjaustytą kubeliais, paruoštą kepsniams ir pan. Taip vakarienę paruošite daug greičiau. Tas pats pasakytina ir apie žuvį. Galite pasiruošti ir užsišaldyti, tarkime, žuvų pirštelių. Ne, nesiūlome jums pirkti pusgaminių. Gaminkime pačios: galite supjaustyti arba sumalti žuvį ir ją apvolioti kiaušinio plakinyje, miltuose ir džiūvėsėliuose. Užšaldykite paruoštus kepsnelius ant kepimo popieriaus ir vėliau atsargiai perkelkite į šaldymo maišelius.

Išbandykite!
 

2014 m. balandžio 8 d., antradienis

šašlykai

Vištienos filė žolelių padaže
 
Reikės: 1 kg vištienos filė, 10 g druskos, 2 g maltų juodųjų pipirų, 500 g grietinėlės, 200 g ropinių svogūnų, 2 g džiovinto baziliko, 1 g raudonėlio, 1 g petražolių lapų, 2 g krapų, 2 g mėtų, aliejaus kepimui.

Kaip gaminti: Įkaitinkite keptuvėje 1 šaukštą aliejaus ir ant vidutinio karštumo ugnies apkepkite iš visų pusių vištienos filė po 20-30 sek. Kepdami paskaninkite druska ir pipirais. Sudėkite mėsą iš keptuvės į puodą.
Padažui pusžiedžiais supjaustytus svogūnus apkepkite 3 šaukštuose įkaitinto aliejaus, iki jie pagels. Tada įpilkite grietinėlę, maišydami pagarinkite 5-10 min., kad suminkštėtų svogūnai ir sutirštėtų padažas. Tada suberkite džiovintą baziliką, raudonėlį, kapotas petražoles, krapus ir mėtas, paskaninkite druska ir pipirais. Keptą vištieną užpilkite žolelių padažu ir troškinkite 10-15 min. Prie šio vištienos kepsnio skanu kuskusas su daržovėmis.
Kuskusui paruošti reikės: 350 g kuskuso kruopų, 700 ml verdančio sultinio, 300 g keptų daržovių (pvz., cukinijos, paprikos), virtų morkų. Kaip gaminti: Į dubenėlį suberkite kuskuso kruopas ir susmulkintas daržoves, sumaišykite. Užpilkite verdantį sultinį ir uždenkite dubenėlį maistine plėvele. Palaikykite taip 15-20 min. Tada galima iškart valgyti, kruopos bus skanios ir birios.







___ Patarimai___

Marinate neturėtų būti acto

Šašlyko skonis daug priklauso ir nuo to, kaip mėsą paruošite.
Druska, pipirai ir svogūnai – bene kiekvieno marinato pagrindas. Šalia šių produktų kaip marinato komponentus išradingi žmonės naudoja dar ir alų, girą, vyną, šampaną, konjaką, citrinų ir granatų sultis, šviežią pieną, kefyrą, rūgpienį, mineralinį vandenį, majonezą, garstyčias, net juodąją arbatą.
Žinovai nepataria naudoti acto. Jis mėsą suminkština, bet užgožia jos tikrąjį skonį ir aromatą.
Šašlyko niekada nesugadins svogūnai.
Patariama jų negailėti ir dėti kuo daugiau – kiek mėsos, antra tiek ir svogūnų.
Pjaustant svogūnų nereikėtų labai susmulkinti, nes prieš kepant šašlyką bus nelengva juos nurinkti nuo mėsos gabalėlių ir likę kepdami degs, taigi sugadins šašlyko skonį.
Marinuoti mėsą galima tik emaliuotame, moliniame arba stikliniame inde ir jokiu būdu – ne aliumininiame ar mediniame.
Aliumininis liesdamasis su mėsa ir marinatu išskiria kenksmingųjų medžiagų, kurios gali ne tik sugadinti šašlyko skonį, bet ir užnuodyti jį. O medinis indas sugers visas mėsos sultis.
Skaniausi šašlykai neturėtų būti per daug riebūs ar per daug sprangūs, geriausia – aukso viduriukas. Taigi rinkdamosi atkreipkite dėmesį į mėsos riebumą, šviežumą, spalvą. Šašlykų mėsą supjaustykite maždaug 3–5 cm kubeliais arba tokio dydžio, koks jums patogiausias valgyti. Šašlykams ruošti jokiu būdu nesirinkite šaldytos mėsos!

2014 m. balandžio 1 d., antradienis

kavos kremai

Amerikietiškas kavos kremas

Reikės:
  • Kiaušiniai, 6 vienetai
  • Kava, tirpi, 2 arbatiniai šaukšteliai
  • Pienas, 500 mililitrų
  • Cukrus
 Darbo eiga:

Kiaušinių trynius suplakti su cukrumi. Į gautą masę įpilti 0.5 L pieno ir tirpios kavos. Viską gerai suplakti. Įdėti 1 val. į šaldytuvą. Skanaus!


Kavos kremas

Reikės:
  • Grietinėlė, 2 stiklinės
  • Pienas, 1 stiklinė
  • Kava, malta, 1 stiklinė
  • Kiaušiniai, tryniai, 3 vienetai
  • Cukrus, 1 stiklinė
  • Želatina, 1 valgomasis šaukštas
 Darbo eiga:
 
Grietinėlė su pienu užvirinama, supilama į kavą ir ja užplikomi su cukrumi ištrinti kiaušinių tryniai. Maišant kaitinama, bet neužvirinama. Vėliau į masę supilama ištirpinta želatina. Atvėsintas mišinys išplakamas ir atšaldomas formoje. Skanaus!